AFRİKA’YA ORGANİK TARIM ÜSSÜ KURACAK

Türk işadamları art arda Afrika’da yatırım kararı açıklıyor. Akkartal Grup, 98 milyona Kara Kıta’da organik tarım üssü kuracak. Hedefte hayvancılık da var.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta gerçekleşen Afrika gezisi ilk meyvelerini vermeye başladı. Akkartal Grup, Gana’ya 98 milyon TL’lik organik tarım ve hayvancılık yatırımı kararı aldığını açıkladı. Kıtada büyükbaş hayvan çiftliği de kuracak olan grubun hedefi, bölgenin en büyük gıda firmalarından biri olmak. Kendisi ziraat mühendisi olan Akkartal Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aliye Uzun, bu yatırımla Türkiye’nin gıdadaki gücünü artıracaklarını söyledi.
ET SORUNU ÇÖZÜLÜR

Tarım yatırımı yapmak için en ideal ülkenin Gana olduğunu söyleyen Uzun, 12 ay tarım yapmanın mümkün olduğu ülkeden yılda 7 kez mahsül almanın mümkün olduğunu ifade etti. Uzun, son dönemde sıkıntı yaşanan et üretimi konusunda da Afrika’nın Türkiye için bir şans olabileceğini ifade etti. Uzun, sözlerine şöyle devam etti: “Planladığımız yatırımın fizibilite çalışmalarını büyük oranda tamamladık. 450 kişiye istihdam yaratacağız. Oldukça geniş bir alana yatırım planlıyoruz. Gana yatırımcıya önemli teşvik imkânları da sunuyor. Devlet 90 yıllık anlaşmalarla arazileri kiralık veriyor. Hiç gübre görmemiş toprakları çok verimli. Hormonun ne olduğunu bilmiyorlar. Bizde teknoloji ve altyapı, onlarda işgücü ve verimli araziler var. Bu nedenle çok güzel anlaşmalara imza atıyoruz. Bölgede işçilik ücretleri çok düşük. Ancak biz halka daha çok daha insani şartlarda ve mevcut değerlerin üzerinde ücretler vereceğiz.”

    TOP